OSAAJAT

Talouden ja hallinnon ammattilainen on Perlacon

Perlacon Oy on kokenut kunta-alan ja julkihallinnon konsulttiyhtiö, jonka palveluita on käyttänyt melkein jokainen Manner-Suomen kunta. Tuemme asiakkaitamme hyvässä johtamisessa ja hallinnon kehittämisessä, jotta organisaatio palvelee kuntalaisia ja asiakkaita laadukkaasti ja tehokkaasti.

 

Perlacon Oy:n toiminta perustuu vahvaan julkihallinnon talouden ja palvelurakenteiden osaamiseen. Olemme paneutuneet julkihallinnon muutoksiin ja seuraamme niitä huolella varmistaaksemme, että meillä on aina valtakunnan tuorein tieto käytössämme.

 

Ajankohtaisen tiedon lisäksi Perlacon hyödyntää selvityksissä ja asiakasanalyyseissä laajoja tilasto- ja verrokkiaineistoja. Kehitämme jatkuvasti uusia työkaluja ja teemme jatkuvaa toimiala-analyysiä itse ja verkostomme kanssa. Näin pystymme tarjoamaan asiakkaillemme aina tuoretta oikeaa tietoa ja toimivia ratkaisumalleja.

 

Tarkastelemme aina organisaation tilaa pintaa syvemmältä, esitämme asian ja sen vaikutukset omaan organisaation ymmärrettävästi ja selvästi.

 

Perlaconin ydinosaamista on julkisen sektorin talouteen ja toimintoihin liittyvä konsultointi, asiantuntijapalvelut ja koulutus

  • Yli 250 talouden ja toimintojen analyysiä

  • Liki 50 talouden sopeutusta

  • Yli 50 kunnan kuntajakotyötä. Erityisosaamisena kuntajakoon liittyvä talouden ja sopeutumismahdollisuuksien tarkastelu

  • Yhtiöittämisselvitykset

  • Konserniorganisoinnit

  • Muu yhtiö- ja vero-oikeudellinen konsultointi

Juha Koskinen

Toimitusjohtaja, KTM

050 407 4855

juha.koskinen@perlacon.fi

Eero Laesterä

Hallituksen puheenjohtaja, HT

0400 735 772

eero.laestera@perlacon.fi

Tuomas Hanhela

Erityisasiantuntija, KTM

050 359 8426

tuomas.hanhela@perlacon.fi

Heli Silomäki

Kuntatalous, asiantuntija

050 370 1778

heli.silomaki@perlacon.fi

Mira Ilmoniemi

Asiantuntija, sosiaali- ja terveyspalvelut, YTM

0400 522 435

mira.ilmoniemi@perlacon.fi

Arto Alanko

Professori, LKT

050 336 1898

arto.alanko@perlacon.fi

Tuija Lilja

Asiantuntija, FM

040 149 0344

tuija.lilja@perlacon.fi

Timo Sarkkinen

Järjestelmäasiantuntija

040 063 1682

timo.sarkkinen@perlacon.fi

Riitta Laesterä

Asiantuntija, Back Office

0400 608 123

riitta.laestera@perlacon.fi

Jouko Pakkanen

Järjestelmäasiantuntija

040 522 8842

jouko.pakkanen@perlacon.fi

Reijo Siltala

FT

040 357 3884

reijo.siltala@perlacon.fi

© 2019 Perlacon Oy

  • Twitter - White Circle
  • Facebook - White Circle